Bramborska

Z Wikipedije
Zur Navigation springen Zur Suche springen
Pódobny lema Toś ten nastawk z temu Zwězkowy kraj jo pó lema na drugi nastawk pódobny. Drugi lema Branibor ma temu město.
Bramborska
Wopon Chórgoj
Brandenburg Wappen.svg Flag of Brandenburg.svg
Zakładne daty
stolica Podstupim (něm.: Potsdam)
pśestrěń 29.478,63 km²
ludnosć 2.551.000 (31. awgusta 2006)
gustosć wobydlenja 87/km²
dług 16,4 Mrd. € (2004)
dług na wobydlerja 6.640 € (kónc 2005)
oficielne websedło www.brandenburg.de
Politika
ministarski prezident Dietmar Woidke (SPD)
(wót 28. awgusta 2013)
kněžecej stronje SPD a Die Linke
strony w parlamenśe
(88 městnow)
SPD 31

Die Linke 26
CDU 19
FDP 7
Bündnis 90/Die Grünen 5

slědne wólby 27. septembera 2009
pśiduce wólby nazyma 2014
reprezentanty w
Zwězkowej raźe
4
Kórta
Germany Laender Brandenburg.png
Wobźěłaś
p  d  w
Information icon.svg

Bramborska (nim. Brandenburg, gs. Braniborska) jo zwězkowy kraj Zwězkoweje republiki Nimska. Głowne město jo Podstupim.

Geografija

Bramborska ma granicy z Mecklenburg-Pśedpomorskeju na pódpołnocu, Barlinjom, z Dolnosakskeju na dłujkem wjacorje pśi Łobju, z Pólskeju na pódzajtšu, ze Saksko-Anhaltskeju na pódwjacorje a Sakskeju na pódpołdnju.

W Bramborskej jo wěcej ako 3.000 jazorow.

Rěki

Slědujuce rěki se Bramborskeje dotykuju abo běže pó źělach abo cele pśez Bramborsku:

Města

Slědujuce města su nejwažnjejše w Bramborskej.

Politika a krajny sejm

Seda w Bramborskem parlamenśe
ministarski prezident
"Matthias Platzeck" (SPD)
Wuzwólowanje do krajnego sejma, september 2009[1].
strona 2004 2009 floskla
% S % S % S
SPD 31,9 33 33,0 31 +1,1 -2
DIE LINKE 28,0 29 27,2 26 -0,8 -3
CDU 19,4 20 19,8 19 +0,4 -1
DVU 6,1 6 1,1 0 -5 -6
FDP 3,3 0 7,2 7 +3,9 +7
B90/Grüne 3,6 0 5,7 5 +2,1 +5
drugi 14,6 0 7,1 0 -7,5 ±0

Ministarske prezidenty

Nakrajny a wokrejsne města

Wokrejsy Bramborskeje
We pódwjacorje Bramborskeje, wjas "Wjelike Marzehn"; nim.: Gross Marzehn.
(wokrejs Podstupim-Srjejźomark)
nr wokrejsa wopon wokrejsne město znamje
za awta
1 Landkreis Barnim
wokrejs Barnim
Wappen Landkreis Barnim.svg Eberswalde BAR
2 Landkreis Dahme-Spreewald
wokrejs Damna-Błota
Wappen Landkreis Dahme-Spreewald.svg Lübben (Spreewald)
Lubin (Błota)
LDS
3 Landkreis Elbe-Elster
wokrejs Łobjo-Halštrow
Wappen des Landkreises Elbe-Elster.svg Herzberg (Elster)
Rogań (Halštrow)
EE
4 Landkreis Havelland
wokrejs Habolojski kraj
Wappen Landkreis Havelland.png Rathenow
Ratnów
HVL
5 Landkreis Märkisch-Oderland
wokrejs Markojski Odriny kraj
DEU Maerkisch-Oderland COA.svg Seelow
Selow
MOL
6 Landkreis Oberhavel
wokrejs Górne Haboła
DEU Oberhavel COA.svg Oranienburg
Bóźow
OHV
7 Landkreis Oberspreewald-Lausitz
wokrejs Górne Błota-Łužyca

wokrjes Hornjo Błota-Łužica

Wappen Landkreis Oberspreewald-Lausitz.png Senftenberg
Zły Komorow
OSL
8 Landkreis Oder-Spree
wokrejs Odra-Sprjewja
Wappen Landkreis Oder-Spree.svg Beeskow
Bezkow
LOS
9 Landkreis Ostprignitz-Ruppin
wokrejs Pódzajtše Přignica-Rubyń
Wappen des Landkreises Ostprignitz-Ruppin.svg Neuruppin
Nowe Rubyń
OPR
10 Landkreis Potsdam-Mittelmark
wokrejs Podstupim-Srjejźomark
Wappen Landkreis Potsdam-Mittelmark.png Belzig
Belźik
PM
11 Landkreis Prignitz
wokrejs Přignica
Wappen des Landkreises Prignitz.svg Perleberg
Perlebrak
PR
12 Landkreis Spree-Neiße
wokrejs Sprjewja-Nysa
Wappen Landkreis Spree-Neisse.png Forst (Lausitz)
Baršć
SPN
13 Landkreis Teltow-Fläming
wokrejs Teltow-Flaming
(wokrejs Teltow-Włamin)
Wappen des Landkreises Teltow-Fläming.svg Luckenwalde
Łukojce
TF
14 Landkreis Uckermark
wokrejs Ukromark
Wappen Landkreis Uckermark.png Prenzlau
Pruźlow
UM
nr bźezwokrejsne města wopon znamje
za awta
1. Potsdam
Pódstupim
Potsdam Wappen.png P
2. Cottbus
Chóśebuz
Wappen Cottbus.png CB
3. Brandenburg an der Havel
Braniboŕ nad Habolu
Wappen Brandenburg an der Havel.png BRB
4. Frankfurt an der Oder
Frankobrod nad Odru
Wappen Frankfurt (Oder).png FF

Serbske regiony w Bramborskej

njeoficjelna chórgoj Serbow w Bramborskej
Regiony Bramborskeje a Sakskeje, w kótarychž bydli serbska mjeńšyna.

Serbske regiony w Bramborskej su: Dolna Łužyca, mały źěl Górneje Łužycy, a teke Rólańska góla (nim.: Ruhlander Heide) pla Złego Komorowa a Kamjenca.

Regiony, w kótarychž bydli serbska mjeńšyna

wokrejs Damna-Błota; wokrejs Łobjo-Halštrow; wokrejs Markojski Odriny kraj; wokrejs Gorne Błota-Łužyca; wokrejs Odra-Sprjewja; wokrejs Sprjewja-Nysa; wokrejs Telto-Flaming a město Chośebuz.

Města a wjelike gmejny

Wobraze Bramborskeje

Žrědła

  1. Bok wó wuslědku wólby

Eksterne wótkaze